Temmuz 2020 Ayında Gerçekleşecek Mars Görevleri - Kurgu Dünya

Temmuz 2020 Ayında Gerçekleşecek Mars Görevleri

Temmuz ayı bu yıl 3 adet Mars görevine ev sahipliği yapacak. Hepsinin neredeyse aynı zamanlarda fırlatılmasının nedeni ise her 26 ayda bir Mars ve Dünya’nın konumunun Mars’a gidiş için en verimli -en az enerji kullanarak- ve en elverişli hale gelmesidir. Onun için eğer kalkış aralığında göndermeyi başaramazlarsa 2. deneme için biraz fazla bekleyebiliriz.

1- Hope (Umut) Mars Görevi

Temmuz 2020 Ayında Gerçekleşecek Mars Görevleri - Astral Gemi
Hope Uzay Aracı

Mars görevlerinden ilk izleyeceğimiz: Birleşik Arap Emirliklerinin 2014 Temmuz ayında başlattıkları bir görev olan Hope Mars görevi, BAE’ne ait olan Muhammed bin Rashid Uzay Merkezi tarafından, Colorado Boulder Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi ve California Berkeley Üniversitesi ile ortaklaşa çalışılmış ve Hope uzay aracını ortaklaşa üretmişlerdir. Tanegashima​ Uzay Merkezinden 14 Temmuzda fırlatılatılması planlanan fakat hava koşulları sebebi ile 16 Temmuz saat 23:43’e ertelenen bu görevi, canlı yayını takip ederek izleyebilirsiniz.

Hope uzay aracı 2021’in ilk çeyreğinde Mars’a ulaşacak ve daha sonra yanında taşıdığı 3 alet ile Mars’ın atmosferini incelemeye başlayacak. Yaklaşık 1 Mars yılı (yaklaşık 2 Dünya yılı) sürecek olan bu görevde aşağıdaki 3 temel amacı araştıracak ve Arap-İslam ulusunun önderliğindeki ilk gezegensel bilim görevi olma unvanını da yanında taşıyacak.

  • Mars’ın alt atmosferini karakterize ederek iklim dinamiklerini ve küresel hava haritasını anlamak
  • Mars’ın üst atmosferindeki hidrojen ve oksijenin yapısını ve değişkenliklerini anlayarak Mars’ın bunları neden uzaya kaybettiğini araştırmak.
  • Hava durumunun; oksijenin ve hidrojenin kaçışından nasıl etkilendiğini araştırmak için alt ve üst atmosfer durumlarını karşılaştırmak / ilişkilendirmek.

2- Çin’in Mars Görevi: Tianwen-1

Temmuz 2020 Ayında Gerçekleşecek Mars Görevleri - Astral Gemi
Tianwen-1

Hope’un kalkışından yaklaşık 1 hafta sonra 23 Temmuzda fırlatılması planlanan Tianwen-1 Çin’in ilk tamamen yerli Mars görevi olacak. Long March 5 rocket’i ile fırlatılacak olan Tianwen-1 yanında yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir 240 kilogram rover taşıyacak. Çok fazla bilgi vermek istemeselerde -resmi bir websiteye sahip değiller- elimizdeki bilgiler ışığında çok büyük çaplı bir keşif yapılma amacının olduğunu söyleyebiliriz.

Yörünge aracı yüksek çözünürlüklü bir kamera, manyetometre ve bir mineral spektrometresi de dahil olmak üzere altı alete ev sahipliği yapıyor. Bu da görev ekibinin yüzey kayaların bileşimini tespit edebilmelerini sağlayacak. Götürdükleri bir diğer uzay aracı olan roverda da 6 alet bulunmakta. Bunlardan bazıları: hava istasyonu, manyetik alan dedektörü ve yer altı su buzunu yaklaşık 100 metre derinliğe kadar tespit edebilen bir radar…

Eğer Tianwen-1 başarılı olursa Çin, Amerika ve Sovet Rusya’dan sonra Mars yüzeyine inebilen üçüncü ülke olacak. Ve diğer Çin bazlı Mars görevlerine de kapı aralamış olacak.

3- Mars 2020 Perseverance (Azim)

Temmuz 2020 Ayında Gerçekleşecek Mars Görevleri - Astral Gemi
Mars 2020 : Perseverance

Kalkış Aralığı: 30 Temmuz – 15 Ağustos 2020

Görev Tipi : Rover

İniş: 18 Şubat 2021

Görev Süresi: En az 1 Mars yılı (yaklaşık olarak 687 Dünya günü)


Amerika ve Avrupa Birliğinin ortaklaşa hazırladığı, Mars’taki hayatın varlığını araştıracak olan Mars 2020, 30 Temmuzda Atlas 5 roketi ile Florida’dan fırlatılacak. Büyük bir adım atacak olan Perseverance (Azim) sadece geçmiş zamanlardaki yaşanılabilirliği değil aynı zamanda geçmiş mikrobiyal yaşamın belirtilerini de araştıracak.

2.7 Milyar dolar bir görev olan Mars 2020 aynı zamanda yanında götüreceği roverda en umut verici kaya ve toprakların çekirdek örneklerini toplayabilip Mars’ın yüzeyindeki bir “önbellekte” bir kenara ayırabilmesini sağlayabilecek bir matkap bulunacak. Bundan bir sonraki görevin amacı da muhtemel olarak bu toplanılan parçaları Dünya’ya getirmek olacak. Bu da bilim insanlarının dünyadaki Mars’a götürülemeyecek kadar laboratuvarlarında parçaları inceleme fırsatı doğuracak.

Mars 2020 Tianwen-1 gezgini gibi, Persevarence buz avlayan radarla donatıldı. NASA gezgini araçlarından bir diğeri Mars Oksijen (MOXIE), hacimce% 95 karbondioksit olan ince Mars atmosferinden oksijen üretecek. Mars 2020’nin götürdüğü bu araçlar, NASA’nın 2030’larda başlatmak istediği Mars’a mürettebat götürme görevlerine de zemin hazırlayacak.

Ingeunity adıyla tanıtılan Mars helikopteri, Persevarence’a yol boyunca arkadaşlık edecek. Mars yüzeyi ile buluştuktan sonra özgür bir şekilde kalkış ve iniş testleri yapacak olan Ingeunity Mars’ta helikopter, drone uçurabilip uçuramayacağımızın (Mars’ın atmosferi Dünya’dakinden daha ince olduğu için bu bir sorun teşkil ediyordu) bir kanıtı olacak. Aynı zamanda Mars’taki en iyi sürülebilir yolu da seçmemize yardımcı olacak. Başarılı olması durumunda gelecek Mars görevleride helikopterlerden çokça görebileceğiz.

Avrupa-Rusya işbirliği ile hazırlanmış ExoMars görevi ertelendiği için Temmuz ayında kalkışı planlanan Mars görevleri sayısı 4’ten 3’e düşmüştür. Başta da anlattığım sebeplerden dolayı 2022’e ertelenen görevi 2022 Temmuz’da konuşmak dileğiyle bilimle kalın.