NASA, James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılış Tarihini Açıkladı - Astral Gemi

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılış Tarihini Açıkladı

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun 31 Ekim 2021’de fırlatılmasının planlandığını açıkladı. Coronovirüs ve birtakım sebepler yüzünden tarihin ertelendiğini açıklayan NASA, teleskobu Mayıs 2021’de fırlatmayı planlıyordu.

Uzay teleskobunun yörüngeye girmesi bize ne gibi yararlar sağlayacak?

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılış Tarihini Açıkladı - Astral Gemi
Hubble Uzay Teleskobu

Öncelikle uzayda bir başka uzay teleskobunun olduğunu söylemekte fayda var. Hubble Uzay Teleskobu (Bir okul servisi büyüklüğünde ve 2 olgun fil ağırlığı ağırlığında) Nisan 1990’da fırlatılmış, çok fazla ömrü olmaz diye düşünülürken hala Dünya’nın yörüngesinde bize yeni yeni bilgiler aktarmaya devam etmektedir.

Oluşan küçük, büyük tüm aksaklıklar Hubble’ı yıldıramamıştır. 1990’da fırlatılan Hubble galaksileri, yıldızları ve öte gezegenleri izlemekle beraber yıldızların doğumunu, ölümünü bile gözlemleyebilmiştir. Kısacası bize çokça yararı olan bu uzay teleskobunu size anlatmamın sebebi bundan on yıllarca sonra yapılmış bir uzay teleskobunun kapasitesinin ne olabileceğini anlamanıza yardımcı olmaktır.

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun Fırlatılış Tarihini Açıkladı - Astral Gemi
James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu Ariane 5 roketi ile Fransa’dan fırlatılacaktır. Yörüngeye yerleştikten sonra ana gözlemci teleskobu olacak olan James Webb Uzay Teleskobu binlerce astronoma yarar sağlayacak. Evrenin ilk zamanlarındaki Big Bang ışınımlarından evrenin genişleyebileceği büyük skalalara kadar evrenimizi inceleyecek olan James Webb Uzay Teleskobu birçok bilinmeyeni ortaya çıkabilir.

Webb için bir sürü yeni teknolojik inovasyonlar kullanılmıştır. Bunlardan biri ultra hafif berilyumdan yapılan, 18 parçadan oluşan ve fırlatılıştan sonra açılacak olan ana aynasıdır. Geliştirilen en önemli özelliği ise Güneş’ten gelen ısıyı bir milyondan fazla kere azaltan tenis kortu boyutunda beş katmanlı güneş koruyucusudur. Bu gibi yeni özelliker ile Hubble’ın tahtını devralacak olan Webb belki 9. gezegen ile ilgili yapılan tartışmayı da sonlandırır. 9. gezegeni başka bir zaman konuşmak dileğiyle. Bilim ile Kalın.