Hangi Mangaya Başlamalı? : Death Note - Astral Gemi

Hangi Mangaya Başlamalı? : Death Note

Ne yapsak diye düşündüğümüz bu dönemde yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de bir seriye başlamak diye düşünüyorum ve bu yüzden sizlere soluksuz okuduğum bir seriden bahsetmek istiyorum; Death Note (Ölüm Defteri)

Manga kültürüyle tanışmamı ve bir daha ayrılamamamı sağlayan bu seri Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takesi Obata beyler tarafından çizilmiş. Film ve anime şeklinde elektronik ortama aktarılmış. Fakat en güzeli zannımca manga serisi. Bu seri Türkiye’de Akılçelen Kitaplar tarafından 12 esas cilt ve 1 rehber cilt olarak basılmış. Ayrıca son zamanlarda gördüğüm Dünyayı Değiştir isimli bir de ek kitap bulunmakta diyerek asıl mevzumuza giriş yapalım.

Hangi Mangaya Başlamalı? : Death Note - Astral Gemi

Baştan belirtelim, spoiler yok!

Kitabımızın baş kahramanı lise son sınıf öğrencisi zeki mi zeki Light Yagami. Kahramanımız sınıf camından dışarı bakarken bir de ne görsün: Defter. Hem de nasıl bir defter, şekil mi şekil. Ne olduysa kahramanımızın dersi bitip sallana sallana defterin yanına yaklaşırken kimse de bu neymiş ya diye dönüp bakmıyor bu deftere. Ve kahramanın defteri almasıyla başlıyor olaylar.

Defterin asıl sahibi olan Ryuk da kitabı eğlenceli kılıyor. Fakat tüm bunların yanında tüm kurmacanın yanında kafama ve bence bir çok okurun kafasına bir soru takılıyor. Öldürme ve yaşatma kudreti fani bir insanın eline geçmeli mi? Ve geçerse bu kudreti kendi menfaatleri için mi kullanmalı yoksa topluma hizmet etmeli mi?

Hangi Mangaya Başlamalı? : Death Note - Astral Gemi

Cevabı kişiden kişiye değişecek olan bu sorunun bence cevabı en baştan hayır fakat yazarımız evet olarak kabul edip oluşturmaya başlamış yani kitaplar sizi zihninizde derin felsefi tartışmalara sokabilecek, okurken büyük keyif duyacağınız ve ulan verdiğim paranın tüm kuruşları sana helal olsun diyebileceğiniz dakikalar yaşatacak.

Size küçük bir tavsiye de vermeden geçmek istemedim. Kitabı beğeneceğiniz kesin fakat hadi beğenmezsem diye içinizde bir sıkıntı varsa gidiyorsunuz bir kitapçıya ilk kitabın sayfalarını şöyle bir karıştırıyorsunuz, beğendiyseniz eğer internetten toplu sipariş veriyorsunuz efenim. Çünkü bir manga olmuş burada yirmi küsür. Hem cebimiz hoş olsun hem gönlümüz…

Herkese iyi okumalar, macera dolu günler…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir