Gangs Of London İncelemesi (Spoilersız) - Astral Gemi

Gangs Of London İncelemesi (Spoilersız)

Son aylarda çıkan, hem ülkesinde hem de ülkemizde çok sayıda olumlu eleştiri alan İngiliz yapımı bu suç dizisini inceleyelim. Ülkemizde fazla bilinmediğini fark ettiğimiz bu yapım, sıkı dizi takip edenler ve dizi eleştirmenleri tarafından beğenilen bir yapım oldu. Şimdi bakalım, nedir bu Gangs Of London ?

Dizinin Konusu

Dizi günümüz Londrasında geçiyor. Dizimiz, Londra’nın o popülerliğinin, o gelişmişliğinin, lüksünün ve kalitesinin ardında yatan karanlık dünyayı ele alıyor.

Dizide ön planda olan iki tane aile var. Wallace ve Dumani aileleri. Bu aileler Londra’nın en zenginleri ve en büyük inşaat şirketlerinin sahibi. Bunların dışında karanlık dünyada da söz sahipleri. Bu iki ailede ise en ön planda olan aile Wallace ailesi. Başrol oyuncusu ”Joe Cole” ya da bizim Peaky Blinders dizisinden tanıdığımız John Shelby, Sean Wallace olarak karşımıza çıkıyor. Babasının ölümünün ardından ailenin başına geçip babasının katilini ve ölüm nedenini arıyor.

Gangs Of London İncelemesi (Spoilersız) - Astral Gemi

Bu işlerle uğraşırken ister istemez artık bu işlerin başında ve düşmanların oklarının hedefi oluyor. Ayrıca polisle de bir yandan uğraşıp ailesini gizli ve yasal olarak göstermeye, açık vermemeye çabalıyor. Ailesini korumak zorunda ve babasının katilini bulmak zorunda olan Sean, bunun yanı sıra da farklı olaylarla ve işlerle ilgileniyor. Dumani ailesiyle beraber iş yapan Wallace’lar Londra’nın karanlık sokaklarında birbirini takip eden olaylar silsilesinde yaşam mücadelesi veriyor.

Dizide Neler İşlenmiş?

Dizinin isminden de anlaşılacağı üzere dizide gansgter olarak adlandırdığımız çeteler var. E çetelerin olduğu bir dizide, savaş ve dövüş sahnelerinin kalitesi dizinin kalitesini de etkiler. Eğer sağlam dövüş ve çatışma sahnelerinden keyif alıyorsanız vakit kaybetmeden diziye hemen başlayın. Çünkü dizideki dövüş, çatışma, kan ve vahşet sahneleri gayet güzel işlenmiş. Gerçekçi ve sert olmuş diyebilirim. Kafadan vurulma sahneleri, kan görüntüleri, kavga sahneleri diğer mafya dizilerine göre çok daha iyi. Kurgu biraz klasik gelebilir.

The Godfather ve Peaky Blinders gibi aile mafya dizilerine benzer konusu. Ama bu diziyi diğerlerinden ayıran fark, olaylar tek bir çerçevede değil. Uluslararası ticareti gösterip, siyasetin de konunun işlenişinin içinde olması, Londra’nın pis yüzünün daha gerçekçi yansıtıyor ve olayı normal bir mafya dizisinden daha da büyük bir hale getiriyor.

Gangs Of London İncelemesi (Spoilersız) - Astral Gemi

Ufak da olsa dış ticarette Türkiye ismi de geçiyor. Ama çok sevinmeyin çünkü uyuşturucu ticaretiyle ilgili Türkiye. Bölümler yaklaşık olarak bir saat. Dizinin şu anda bir sezonu yayınlandı ve dizi ikinci sezon onayı aldı. Dokuz bölüm yayınlandı ilk sezonda ve bölümler haftada bir olarak yayınlandı. Sürpriz ve ağızları açık bırakan bir şekilde final yapan dizi ikinci sezonunu merak ettiriyor.

Diziyi Kimler Sever? Kimler İzler?

Mafya dizisi sevenler için kaçırılmaması gereken bir dizi. Aynı zamanda iyi sahneler ve iyi oyunculuklar arayan dizi severler için de izlenebilir bir seri. Oyunculuklar ciddi ve güzel.

Eğer aile mafya dizilerini seviyor ya da önceden benzer diziler izlemişseniz farklı bir havası olan bu aile mafyasını da izleyebilirsiniz.

Fragman